Podczas cynkowania ogniowego następuje stopniowa dyfuzja płynnego cynku w powierzchnię stali i tworzy się warstwa stopowa. Po wyciągnięciu ocynkowanego przedmiotu z kąpieli cynkowej, na górnej (zewnętrznej) powierzchni stopu pozostaje powłoka czystego cynku. Grubość powłoki cynkowej mierzy się w mikrometrach, lub podaje masę powłoki cynkowej w g/m2 . Na przykład: grubość powłoki 100μm, odpowiada masie cynku 710g/m2.
W normie PN-EN ISO 1461 podane są minimalne grubości powłok zalecane zależnie od grubości materiału, z którego wykonywane są cynkowane elementy.
Firma WIŚNIOWSKI świadczy usługę cynkowania ogniowego zgonie z POLSKĄ NORMĄ PN-EN ISO 1461. Zgodnie z punktem 6.1 powyższej normy "wszystkie powierzchnie istotnie ważne na ocynkowanych wyrobach, badane okiem nieuzbrojonym lub ze skorygowaną zdolnością normalnego widzenia, z odległości nie mniejszej niż 1m, powinny być wolne od zgrubień, pęcherzy (tj. miejsc, w których powłoka cynkowa nie jest połączona z podłożem), miejsc chropowatych, obszarów o ostrych miejscach (jeśli grożą zranieniem) i obszarów bez powłoki.
Podstawowym zadaniem powłoki cynkowej jest ochrona przed korozją podłoża na wyrobie(...) Rozważania związane z estetyką lub cechami dekoracyjnymi są drugorzędne. Jeśli jednak w określonym zastosowaniu właściwości dekoracyjne są równie ważne, to zaleca się, aby wykonawca powłoki i zamawiający uzgodnili szczegóły standardowego wykończenia powierzchni, możliwego do wykonania (...) w zakresie materiałów dostępnych i stosowanych do wytworzenia wyrobu. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy wymagany standard wykończenia powierzchni wykracza poza informacje podane w niniejszym podrozdziale. Należy określić, że "chropowatość" i "gładkość" są pojęciami względnymi, a chropowatość powłok wykonywanych na wyrobach metodą jednostkową różni się od chropowatości powłok na wyrobach ocynkowanych zanurzeniowo z zastosowaniem mechanicznego wyrównania powłoki , jak np. ocynkowana zanurzeniowo w sposób ciągły blacha, rura i drut. Ustalenie definicji wyglądu i wykończenia powierzchni uwzględniającej wszystkie wymagania jest praktycznie niemożliwe.
Występowanie ciemno- jasnoszarych obszarów (np. wzór w formie siatki lub ciemnoszarych obszarów) albo nieznaczna nierówność powierzchni nie może być powodem reklamacji. Wystąpienie tzw. "białej korozji" składającej się głównie tlenku/wodorotlenku cynku, (powstałej po cynkowaniu zanurzeniowym wskutek składowania w wilgotnych warunkach) nie stanowi podstawy do reklamacji, jeżeli grubość powłoki cynkowej jest powyżej określonej wartości minimalnej.
Wszystkie rodzaje stali przedstawione w DIN 17100 oraz PN-88/H-84020 i PN-86/H-84018 można ocynkować ogniowo, jednak jakość uzyskiwanych na nich powłok cynkowych (połysk, gładkość, grubość, przyczepność itp.) jest różna i zależy od składu chemicznego tych stali; w szczególności od zawartości w nich węgla (C), fosforu (P) i krzemu (Si). Zawartość węgla (C) i krzemu (Si) w stali nie powinna przekraczać łącznie 0,5%. Zdarza się w stalach zawierających krzem, że reakcja żelazo-cynk przebiegnie szczególnie silnie i udział stopu żelazowo-cynkowego w powłoce cynkowej będzie wyższy niż normalnie. W skrajnym przypadku powłoka cynkowa może składać się ze stopu żelazowo-cynkowego.
Obserwuje się to zjawisko zwłaszcza przy zawartości krzemu od 0,03% do 0,12% (tzw. efekt Sandelina), jak też przy zawartości krzemu powyżej 0,3%.
W tych przypadkach powłoka cynkowa jest najczęściej matowo-szara, chropowata, nierównomierna, bardzo krucha i wrażliwa na silne odkształcenia i uderzenia. Zjawisko to powoduje zmniejszenie przyczepności grubych powłok do stali.
Ze względu na wyżej wymieniony efekt nie zaleca się cynkować ogniowo stali zawierających krzem w przedziałach stężeń określonych wyżej. Zaleca się natomiast stal o zawartości krzemu poniżej 0,03% lub w przedziale od 0,15% do 0,25%.
Temperatura procesu cynkowania ogniowego wynosi od 450° do 460° C. Obszerne badania dowiodły, że technologiczne własności stali nie ulegają pogorszeniu przy cynkowaniu ogniowym.
Powłoka cynkowa utworzona w trakcie zanurzenia w roztopionym cynku odznacza się szczególnie wysoką odpornością na korozję i ścieranie. W przypadku uszkodzeń powłoki cynkowej, miejsca uszkodzone należy naprawić przez dwukrotne pomalowanie farbą podkładową bogatą w cynk (np. ROMI CYNK), a następnie jednokrotnie cynkiem w sprayu.
Cynkowanie prowadzone jest w linii technologicznej o wymiarach 7500x1500x2800 mm, co umożliwia cynkowanie konstrukcji o wymiarach 7000x1400x2500 mm.
Ścisłe przestrzeganie podanych wyżej wymiarów konstrukcji jest jednym z warunków uzyskania właściwej powłoki cynkowej. W wyjątkowych przypadkach jest możliwe cynkowanie elementów o wymiarach większych. Takie przypadki należy uzgodnić z Firmą.
Maksymalna masa elementu przeznaczonego do cynkowania wynosi 2.0 t.